Rademar

22. August, 2017

Laste spordijalatsid


asics

Kuigi laste kõõlused ja liigesed on tugevad, on kõõluste kinnituskohad veel suhteliselt nõrgad. Laste arengus on kasvamise mõttes väga intensiivne aeg enamasti vanuses 10–15 aastat. Luud võivad kasvada kiiremini kui lihased ning see põhjustab lihasülepinget. Ülepinge omakorda aga annab soodumuse luude ja lihaste vigastustele. Laste sidemed, kõõlused ja lihased on tugevamad kui skeletiluu. Korduvad tugevad liikumised ja põrutused põhjustavad väsimust apofüüsilises piirkonnas (luus kasvuplaadi lähedal asetsev kõõluse/lihase kinnituskoht). See võib kasvualale põhjustada mikro- või väsimusvigastusi, mis teatud juhtudel põhjustab ka apofüsiiti ehk sidemete ja lihaste luule kinnitumise koha põletikke.

Seepärast soovitavad arstid ja füsioterapeudid väga paljudel juhtudel ortoostugesid, et alajäsemete läbivajumine liigestest ei oleks liiga suur. Eriti oluline on toetada jalavõlvi ja pakkuda stabiilseid jalatseid just intensiivses kasvueas, mis suurendab võimalust, et alajäseme- tes on ka täiskasvanuna vähem muresid. Kindlasti tuleks kasutada spetsiaalsed lihaseid ja kõõluseid treenivaid harjutusi. Juba ainuüksi regulaarselt tehtavate harjutuste ja targa treenimisega on võimalik näiteks ülepronatsiooni ulatust vähendada. Küll aga on mure selles, et valdavalt lapsed neid harjutusi ei tee või kui natuke aega teevadki, ei ole see tihti piisav. Kõik me oleme selja tagant vaadates märganud, kuidas paljudel lastel silmanähtavalt vajub jalalaba sisse. Võime ainult ette kujutada, milline koormus näiteks jooksmisel või hüppamistel sellisel juhul liigestele tekib.

Inimese keha on suletud kineetiline kett. Kõrvalekalded jalalaba liigutustes põhjustavad väärasendeid ülemistes kehaosades. Lastel ja noortel on apofüsiidi ennetamises oluline osa kõrgetasemelistel spordijalatsitel. Hea lastele mõeldud spordijalats on ehitatud nii, et põrutus leeveneks, on päkaosas painduv, aga struktuurselt stabiilne. Kuna ülepronatsiooni esineb lastel väga palju, siis on mõistlik kasutada sisekiiluga jalatsit, et suurendada stabiilsust veelgi.

Asics-jooksujalatsid-GT-1000-6-GS-071717-669

ASICS GEL 1000 JR jooksujalats on siinkohal suurepärane spordijalatsi näide. GEL-i summutusele- mendid vähendavad põrutust, Trussticu kesktoestustugi teeb jalatsi stabiilseks ning Duomaxi vahetalla sisekiil vähendab ülepronatsiooni ulatust. Väga tihti sellest piisab, ei ole vaja lisaks ortoossisetaldu või muid toestavaid sidemeid. Jala normaalset liikumist ei ole vaja piirata, vähendada on vaja ohtlikke üleliikumisi.

Kokkuvõttes on lapsel mugavam ning turvalisem treenida. Vähemtähtis ei ole see, et struktuurselt tugevamad spordijalatsid kestavad ka kauem ning hinnavahe on vahel vaid 5–10 eurot. Ja miinimum, vähegi tõsisema spordipoisi/-tüdruku jooksujalats võiks olla löögisummutuselemendiga (n GEL-i
padi ASICS-u spordijalatsites).

Tutvu meie Asics valikuga!