Rademar

17. April, 2018

Kuidas lapsele jalgratast valida?


Lapsele ratast valides peaks silmas pidama tema kasvu ja ka sõiduoskust. Mida paremini laps sõita oskab, seda julgemini võib talle ratast ostes “kasvuvaruga” arvestada, ütleb Rademari kategooriajuht Kert Olle.

Lasteratta valimise juures on esmane lapse kasv. Kindlasti ei ole kasvavale lapsele ratast valides mõistlik loota, et valitud ratas kestab teismeliseeani. Nii tehes võib kindel olla, et laps esialgu pigem kardab kui naudib rattasõitu. Õige rattasuuruse tunneb ära selle järgi, kui mugavalt laps end sellega sõites tunneb. Üldiselt võib öelda, et 12” rattasuurusega ratas sobib 2-4 aastastele lastele, 16” 4-6 aastastele, 20” 6-8 aastastele ja 24” 9-12 aastastele. Need numbrid ei pruugi alati täpsed olla, aga keskmise vanuse ja kasvu korral peavad need üldjuhul paika.

Lapsele ratast valides on majanduslikult mõistlik osta ratas väikse kasvuvaruga. Samas ei tohi selle arvestamisega liiale minna, muidu võib juhtuda, et laps peab enne rattaga mugavalt sõitmist “varu” täis kasvama. Paljud mäletavad ju oma lapsepõlvest, mil sõideti ka täiskasvanute ratastega n-ö pulga alt, aga kui mugav ja turvaline see oli ning kas me sooviksime seda oma lastele?

Mida parem on lapse sõiduoskus, seda julgemalt võib arvestada ka ratta nn kasvuvaru. Kuni 16” rattasuurusega lasteratastel on üldjuhul komplektis abirattad, mida saab vajadusel lihtsalt eemaldada. Samas ei tohiks abirataste äravõtmisega ülemäära kiirustada, muidu on õnnetused kerged tulema ja tagajärjeks võib olla hirm rattasõidu ees. Otse loomulikult tasuks esimesed abiratasteta tiirud teha pehmel muruplatsil, kus vaiksel kiirusel kukkumine pole pooltki nii valus kui asfaltkattega kergliiklusteel.

Eesti kaubanduses on esindatud väga erinevate riikide kaubamärke, alustades Hiinast ja lõpetades USA-ga. Kindlasti võib öelda, et ratast valides tasub usaldada suurtootjate toodangut. Tuntud nimi raamil tagab selle, et ratas on vastupidav ja kestab probleemivabalt aastaid. Tuntud tootjaid tasub usaldada ka sel põhjusel, et kvaliteetsetel kasutatud lasteratastel on aktiivne järelturg. Ratas tuleks osta rattapoest, see tagab kvaliteedi, müügieelse ülevaatuse ja järelhoolduse. Kes ostab ratta toidupoest, võib kohe arvestada aja- ja rahakuluga, mis kuluvad ratta sõidukorda seadmiseks ja parandamiseks.

Ratast ostes peaks kindlasti mõtlema ka turvavarustusele. Iga vanema kohus on lapsele juba maast madalast õpetada kiivri tähtsust, seda nii ise kandes kui ka selle kandmist lapsele rõhutades. Ja kuna iga lapse kasvamise juurde kuuluvad kerged kukkumised ja kriimustused, siis on selle vähendamiseks soovitatav kanda ka rattakindaid. Rattakinnaste hind ei ole kindlasti kokkuhoidu väärt, nende kasutamine aitab vältida kriimustatud käsi ja pisaraid lapse silmis. Sarnaselt kinnastele saab lapse põlvi ja küünarnukke edukalt kaitsta rulluisutamiseks mõeldud kaitsmetega. Need on küll pisut ebamugavad, aga kaitsevad tõhusalt.

 

Kert Olle,
kategooriajuht